Haber

1. Çin Filmleri Festivali Hırvatistan’da Başlıyor

Çarşamba akşamı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de başlayan 1. Çin Sineması Festivali’nde, Çin’in en bilinen çağdaş sinema yapımlarından bazıları ilk kez Hırvat sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Festival, European Times Kültür Medya Grubu ve Zagreb Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

SES 1 (İngilizce): KRESİMİR JURAK, Zagreb Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü:

“Zagreb Üniversitesi’ndeki Konfüçyüs Enstitüsü, Hırvatistan’daki 10. yıl dönümünü kutlamaktan ve aynı zamanda Hırvatistan ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yılını kutlamaktan ve Hırvatistan’da 1. Çin Film Festivali’ni başlatmaktan mutluluk duyuyor.”

SES 2 (İngilizce): ZHANG XIAOBEI, European Times Kültürel Medya Grubu Lideri:

“Sergilenen bu Çin filmleri ile Çin ve Hırvatistan arasındaki kültürel alışverişi ilerletmeyi ve Çin ile Hırvat film ve televizyon endüstrileri arasındaki alışverişi teşvik etmeyi umuyoruz.”

SES 3 (İngilizce): QI QIANJIN, Çin’in Hırvatistan Büyükelçisi:

“Çin filmlerini izlediğinizde kültürlerimizin pek çok ortak yönü olduğunu anlayacaksınız. Biz aynı insanız ve herkes için barış, kalkınma, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük gibi ortak değerleri savunuyoruz. Çin Film Festivali’nin Hırvat halkının Çin’i anlaması için bir pencere açacağına inandım.”

Şubat 2023’e kadar devam edecek olan sinema festivalinde sekiz Çin sineması ücretsiz gösterilecek.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Zagreb’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu